Folytatjuk ezt a sorozatot, mert muszáj már valamit tenni a burjánzó tudatlanságból, hozzánemértésből, és az emberi hülyeségből eredő őrületnek, önbecsapásnak, néphülyítésnek ami internet szerte folyik az alternatív rendszerekkel kapcsolatban! Az a tény, hogy egyes fejlődni képtelen embereknél fizikai, és mentális függőség alakult ki a Microsoft termékek miatt. Ez alapesetben csak egy kóros állapot, ami senkit nem érdekelne. Viszont ezek az emberek valamilyen belső kényszert éreznek a téveszméik terjesztésesre, és ezeket hihetetlen baromságokkal támasztják alá. Ha nem olvastad az I. részt, akkor mindenképp kezdd ott! Ez itt most a folytatás…
„Az igazság torzítása gyakran szándékos hazugság, annak a következménye, hogy az emberek csak azt hiszik el, amit hinni akarnak.”
6. téveszme: „A meghajtó titkosítása gyengébb mint Windowsé”
Ez a téveszme azért is nevetséges – az önjelölt tikosítási szakértő face-mókus tollából – mert mind a BitLocker (Windows) és a LUKS (Linux) alapvetően az AES (Advanced Encryption Standard) titkosítási algoritmust használják az adathordozók titkosítására. Ráadásul még 2019-ben bejelentette a Microsoft, hogy a jövőben nem használja a hardveres titkosítást, épp a kritikus biztonsági problémái miatt.
Szembeállítva a Microsoft zárt, és hibákat rejtegető BitLockerével szemben, ha mélyebben feszegetjük a kérdést:
- a LUKS nem csak az AES-XTS (XEX-based Tweaked CodeBook with ciphertext stealing) algoritmust használhatja alapértelmezésként, hanem módszerek például a CBC (Cipher Block Chaining) vagy GCM (Galois/Counter Mode) is választhatóak.
- A LUKS nyílt forráskódja miatt, teljesen transzparens, és millió kiberbiztonsági szakember által auditált
Tehát a Windowszal szolgáltatásával szemben, a LUKS által biztosított titkosítás nem csak hogy többet tud, de biztonságosabb is!
Illuzórikus igazsághatás: Az emberek hajlamosak valótlan információkat igaznak hinni, ha azokat elégszer hallják vagy látják. Az ilyen egyének a tartalmak ismételgetésével mások számára is „hitelessé” tehetik azokat.
7. téveszme: „csak programozók értenek hozzá”
Nevetséges hozzáállás, az olvasni, írni, önállóan gondolkodni tudó embereket akik nem mások mint festők, esztergályosok, irodai adminisztrátorok, tinédzserek vagy akár nyugdíjas időseket „programozóknak” titulálni, mert ez történt! Az ilyen hülyeséget állító, és a többi ember között a lustaság, az okoskodás, és a feltűnési kényszer a különbség. Miért kellene bármilyen rendszer használatához programozónak lenni?! Teljesen abszurd, hogy olyan emberek terjesztenek ilyen hülyeségeket, akiknek egyszer valami csoda folytán sikerült egy Windows telepítés (persze minden adata elveszett), és máris elkezdett kifejlődni belőle „NEO” a hacker…
szerk: a cikk után, a már 10 éve blackPanther OS-t használó 75 éves édesanyám megváltoztatta h@ck3R -re változtatta a nevét, ha már „programozó”.
Impresszív tudatlanság: Az illető olyan komplex vagy technikai részletekkel próbálja alátámasztani az állításait, amelyek első ránézésre hitelesnek tűnhetnek, de valójában pontatlanok vagy érthetetlenek a többség számára. Ez gyakran a manipuláció vagy a „szellemi fölény” fenntartásának eszköze.
Akkor most számoljuk meg a programozókat az alábbi videóban, és bízzunk abban, hogy majd te is eljutsz a 13 éves gyerekek szintjére…
8. téveszme: „Nincsenek rá szoftverek”
Közröhej! Évekkel – vagy már egy évtizeddel ezelőtt – felmérést végeztünk, hogy felhasználók átlag hány szoftver használnak a számítógépükön aktívan. Megdöbbentett bennünket a szám, hogy ez az átlag csak 12! Nem 100, nem 1000 és nem több, csak 12 szoftvert (itt írtunk róla korábban az első bekezdésben). A blackPanther OS tárolóban átlag 30.000 programcsomag található. Mivel esetünkben támogatott számtalan csomagformátum (RPM, AppImage, Flatpak, Snap – debconvert), ez a szám sok-sok millióra telepíthető programra rúg. Ezekből biztos ki tudod választani a 12 mindennapi szoftveredet, nem?! Ha nem, akkor használj Windowst, és megoldva.
Egyébként az elérhető szoftverek számának bővítéséért kizárólag te mint felhasználó tehetsz valamit… Mégpedig, jelzed a fejlesztőknek, hogy az adott szoftverből multiplatformos változatot akarsz! Jelzed, hogy csak akkor akarod megvenni a termékét, ha fut az általad használt rendszeren is… Csak ennyit kell tenned! Mi sem használunk, és vásárlunk meg olyan szoftvert amihez egy másik kereskedelmi terméket kell megvásárolni: mondjuk Windows-t.
Dunning-Kruger-hatás: Azok az emberek, akiknek kevés tudásuk van egy adott területen, gyakran túlbecsülik a saját kompetenciájukat, és magabiztosan terjesztik az elképzeléseiket. A valótlan meggyőződéseiket hajlamosak tényként prezentálni.
9. téveszme: „Angolul kell tudni a használatához”
Ezt a ritka baromságot már! Még találj ki valami hasonló hülyeséget!
Hát nem vetted észre, hogy tudsz angolul?! Firefox, Chrome, Edge, stb. nevek angol szavak. Nem fogod elhinni, pont így hívják ezeket a programokat a Linux alapú rendszerekben is! Teszem fel a költői kérdést, hogy a jó bűnbánatba vagy képes használni a Windows-t okoska?! Vagy én tévedek, és ott ezeket úgy hívják a Windows-ba, hogy : Tűzróka, Króm, Perem?!
Na ugye, hogy nem! Ennél több „angolra” nincs is szükség, hiszen a blackPanther OS-ben a világ összes más rendszerénél sokkal több magyar honosított program létezik, mert külön honosítjuk őket! Az alaprendszerben pedig minden magyarul van, főként amit mi csináltunk.
Kognitív disszonancia redukció: Ha az illető belső konfliktust él át (például tudja, hogy amit állít, nem teljesen igaz), akkor a valóság elferdítésével és további „bizonyítékok” keresésével próbálja a disszonanciát csökkenteni. Az újabb, sokszor félrevezető információk igazolásként szolgálnak a saját torz nézetei számára.
10. téveszme: „Nem működik a scanner”
Így van! És a szkenner szoftvereket pedig azért tartjuk, hogy legyen, ha egyszer működne, legyen mivel használni… Úr isten, hogy lehet ennyi baromságot összehordani?!
Tegyük fel, hogy nem megy, mert elmentél a boltba, lekaptad a polcról az óccsó kínai, nem tudom milyen szkennert, és anélkül, hogy elolvastad volna az milyen rendszereket támogat, vagy milyen rendszerhez biztosítják az eszközillesztőprogramot (driver), de megvetted. Az agytalan vásárlás következményét ne akard már egyetlen rendszerre rátestálni, mert te vagy a hülye. Azt a rendszert használd amihez vetted, hidd el, nekünk teljesen mindegy, csak ne hazudozz! Ha olyan eszközt vesznek ami csak Linuxszal kompatibilis, akkor elkezdesz fröcsögni az interneten, hogy a Windows, a Mac, az Android használhatatlan? Kinézem belőlük…
Megerősítési torzítás: Ez egy gondolkodási torzítás, amely során az emberek azokat az információkat keresik és fogadják el, amelyek megerősítik a meglévő nézeteiket, míg az ellentmondó információkat figyelmen kívül hagyják akkor is, ha csak azok felelnek meg a valóságnak!
11. téveszme: „Nem fut az setup.exe”
Ez már szánalmas. Mikor elmész külföldre, ott is hörögsz, hogy nem beszélnek magyarul és nem tudják mi az a rétes?! Mert ugyanaz a helyzet! Ha elhagyod a komfortzónádat, átléped a platformod határait, és átnyergelsz egy másik környezetre, akkor az alapvető elvárás, hogy tájékozódsz! Nem a rendszer a hülye most sem! Nem kell futtatnia, mert ha futtatná – úgy, ahogy a Windows-, pont annyit érne a biztonság, kb. fabatkát se! De mivel ezek a rendszerek a lehetőségek tárházai, bebizonyítom neked, hogy minimális olvasás után (ez esetben videónézés után), mennyire egyszerű futtatni az „exe-t”. És ez csak az egyik módszer, de létezik másik , és harmadik is… Hangsúlyozom, hogy egy kompatibilis, és nem minden szedett-vedett, kevert, és elavult architektúrával, primitív környezetben gányolt Windows szoftverről beszélek.
A cikkben egyes téveszmék alatt pszichológiai jellemzéseket is közzétettem, hogy látni lehessen a kórképet! Ezekért a kóros állapotokért vajon ki a felelős? A végére viszont egy utolsó tényezőt is hagytam!
Szándékos dezinformáció (manipuláció): Nem zárható ki, hogy az illető tudatában van annak, hogy az általa terjesztett információ nem igaz, de valamilyen cél (például hatalom, anyagi érdek, figyelem vagy befolyás) eléréséért szándékosan manipulál másokat.
Nem lehet félvállról venni a szándékos dezinformációt, hiszen az alternatív, és főként az ingyenes rendszerek esetében a korrupció potenciális ellenségei ezek a rendszerek, amelyekből nem, vagy sokkal kevesebbet lehet ellopni, mint a túlértékelt, és többszörösen túlárazott szoftverek esetében.
Hozzászólások lezárva