Az alábbi interjút a közösségi vezetők közül Hegyi Tamás készítette, a blackPanther OS egyik felhasználójával, aki sikeresen szabadult ki a Microsoft termékvonal „fogságából”. Lehet, hogy ez egy interjúsorozat kezdete?! Amennyiben Tamásnak lesz még ideje és kedve ilyenhez, szívesen közzétesszük, hogy lássa az utókor, hogy bármilyen állami segítség nélkül is létre lehet hozni olyan megoldásokat amelyek az embereknek hatékony, gazdaságos, és biztonságos alternatívát kínálnak. Akkor jöjjön..
Az interjú:
Mutatkozz be kérlek, amit szívesen megosztasz a nyilvánossággal, pl mennyi idős vagy, hol élsz, mivel foglalkozol?
Magyar Bálintnak hívnak, 39 esztendős vagyok. Bács-Kiskun vármegyében, Kecskeméttől 22 km-re, Izsákon élek. Mezőgazdaságban dolgozom, édesapámmal a családi szőlőgazdaságot irányítjuk, 90 hektáron foglalkozunk borszőlő termesztéssel. Édesanyám református lelkész, édesapám egyetemet végzett kertészmérnök, én rendelkezem kertészmérnöki diplomával és növényvédelmi szakmérnök képesítéssel is (lényegében növényorvos).
Te mint tanult mérnök ember, mióta használsz számítógépet, és mire?
Édesapánk valamikor 1992-93 környékén vett négyünknek (nővérem és két öcsém van) egy 386-ost, MS DOS-szal, 1998 körül vásárolt édesapánk egy Compaq számítógépet, MS DOS és Windows 3.11 volt rajta. Előbbit játékra, utóbbit az iskolai számítástechnikai feladatok teljesítésére használtuk.
2003 körül kapta édesanyám (a kávéval kivégzett IBM laptopja helyett) Radeonos Albacompot, rajta UHU Linux-szal. Azonnal megszerettem, nagyon tetszett, az általam használt Windows 95-höz képest. Az irodai szoftverek mássága, a (ha jól emlékszem) Gnome asztali környezete miatt. Sajnos a szüleim nem szerették, ezért egy rövid ideig dual boot-val volt rajta az UHU az XP mellett, majd csak az XP, egészen a tavaly előttig.
2007-08 környékén megörököltem édesanyám HP laptopját, Vista-val. Annak a története olvasható a fenti kommentben. Miután hazajöttem édesapám mellé a gazdaságba (ő szívinfarktust kapott, nekem kellett helytállni a szőlőgazdaságban) az ELTE TTK-ról (biológus szakra jártam, személyi okok miatt hagytam ott), a HP visszakerült édesanyámhoz. A HP mellett vettem 2008-ban egy bezárt net kávézóból egy gépet, ez az első sajátom (mára már csak a ház az eredeti), ezen előbb Windows 7, majd Windows 10, végül az említett fél évig Windows 11 futott.
Mellette vettem 2014 környékén egy ASUS laptopot, pár hónapja lett a 4 gigája 8-ra bővítve. Eredetileg Windows 8.1 volt rá telepítve, 2019-től feleségem használta. 2023-ban kaptam egy Lenovo Thinkpad-et Windows 10-vel. Januárban elcseréltem a feleségemmel, hogy a lejárt támogatású Windows 8.1-vel ne járjon pórul. Ez az ASUS lett az egyik próbagép, Garuda xfce, majd mellé Sparky, blackPanther OS v18.1 került fel.
A nyár óta volt rajta egy teljes rendszer újratelepítés, blackPanther OS v22.1 (Pomáz) a főrendszer, mellette – pusztán kíváncsiságból egy – Garuda KDE került. Az asztali PC-n először Linux Mint, majd mellette dual boottal Fedora 39 -> Nobara 39 -> (sikertelen Pop! OS, Drauger telepítések) -> Zorin -> MX Linux kerültek. Nyáron (2024) tettem fel rá először a blackPanther OS v18-ast, majd a jelenlegi v22.1-es blackPanther OS-t használom főrendszerként. Mellette megmaradt a Nobara 40 (most már 41).
Az adminisztratív munkák végzésére vásároltam egy BlitzWolf miniPC-t, azon rövid ideig volt Debian 12, de már kizárólag blackPanther OS v22.1 pörög rajta.
Láttam a kommentedbe is, hogy kalandos utat jártál be a számítógépes operációs rendszerek terén, miért használtál ennyi rendszert?
Emberi kíváncsiság, semmi más. Ahogyan a munkám során folyamatosan nyitott szemmel kell járnom (észrevenni a szőlőn az elváltozásokat, meghatározni a kezelések szükségességét, érési időt becsülni, stb.), így annak ellenére, hogy maximálisan elégedett voltam a Minttel, furdalta az oldalam a kíváncsiság, hogy: ,,mi lehet még?” ,,van-e valami, ami jobban tetszik?” ,,mi van a magyar linuxokkal?”.
Ez a három fő kérdés motivált, az UHU-s emlékek miatt kerestem rá, hogy vannak-e még magyar linuxok. Mert jó a Mint, de miért ne lenne legalább ilyen jó egy magyar?!
Végül megtaláltam a blackPanther OS nevét, és kis keresgélés után az oldalt és a csoportot is.
Mi motivált arra, hogy ennyi rendszerrel disztrohopperkedj?!
Alapvetően azok a rendszerek, melyeket sikerült telepíteni, tetszettek, de sokáig nem éreztem úgy, hogy ,,na most hazaértem”. Ezt csak ti tudtátok megadni!
Ezt az érzést szerinted mi adja meg a blackPanther OS-ben?
A közösség hangulata. Valahogy van egy érzés, amit nem teljes mértékben tudok szavakba önteni. Ráadásul ahogy a csoportban, és a Messenger-ben egyre több apró történet morzsát tudok meg a bP múltjáról (mert tényleg fogalmam sem volt a mélységéről), egyre jobban érzem azt, hogy ragaszkodni akarok ide, hozzátok.
Szerinted mások miért csinálják ezt a rendszer csere-berét?
Bízom benne, hogy ők is az ,,igazit” keresik vagy ha már megvan nekik, kíváncsiak más rendszerekre, milyen jó ötletek vannak benne, amit esetleg a saját választottjuk esetében is alkalmazni lehetne.
Ha az igazit keresik, és közben több operációs rendszer is telepítve van, de a Windows állandóan telepítve van, akkor ők nem találták meg a helyüket? Sokszor látunk olyan ember, aki havonta előrukkol egy újabb rendszerrel.
Hát erre nem tudok teljes bizonyossággal válaszolni. Talán ők csak kóstolgatnak, nem is igazán keresik a helyüket (mert jó nekik a Windows), csak a kíváncsiságukat akarják kiélni. Mikor 2007-08-ban még az Ubuntu-val próbálkoztam (Vista helyett), ott sem volt dual boot először, csak a saját sikertelenségem miatt menekültem vissza Windows 7-re. Bár annak idején is jobban felkészültem volna, akkor jó eséllyel megtaláltalak volna titeket is!
Igen ez egy nagyon furcsa jelenség, hiszen ha a másik rendszerben tetszik valami, akkor a logika azt diktálná, hogy inkább arra váltana a felhasználó, de nem ez történik, szerinted miért?
Magamat ismerve igyekszem törekedni a logikus viselkedésre, de sok esetben nem sikerül. Amennyire az emberi pszichét ismerem, az érzések és a (vallást pótolandó) valamibe vetett hit végső soron mindig erősebb a logikánál.
Mik a tapasztalataid ezekkel a rendszerekkel?
A Debian a Sparky, a Zorin, MX végtelenül stabilnak éreztem. A Debian-ban tetszik a rengeteg elérhető asztali környezet. A Sparky emellett szinte bármin gyorsan megy. A Mint (főleg Cinnamonnal az ízlésemnek tetsző, megnyerő, kellemesen de nem túlságosan hajaz a Windows 7-re ami nekem külsőre a kedvenc volt), a Fedora szép, a Nobara-ban tetszik hogy játékhoz majdnem minden előre van telepítve. A Garuda-ban szeretem, hogy a játékokhoz majdnem minden előre van telepítve, valamint hogy a KDE és az xfce asztala a modernebbet és a klasszikusabbat kedvelőknek is abszolút megfelel.
Említed az XFce környezetet ami számos hiányosságokkal küzd, és messze eltér mondjuk egy Windows asztali környezettől, nem csak szolgáltatásaiban, de megjelenésében is. Hogy tudja használni egy átlag felhasználó, mondjuk a feleséged?
Erre valószínűleg nem tudok kielégítő választ adni. Mivel olyan mélységig mint ti, nem értek hozzá, a régi windows-okra emlékeztető kinézete miatt írtam példaként. Illetve mikor négy hónapig használtam Garuda xfce-t és két hónapig Sparky-t (szintén xfce-vel), napi használat közben nem vettem észre ezeket a hiányosságait. Ehhez nyilván hosszabb kapcsolatra lett volna szükségem. Feleségem számára a fontos, hogy legyen egy kezelhető, átlátható felület, tudjon Office-t használni rajta és az emailezést el tudja intézni. Neki ugyanolyan megfelelő volt az XP, a 7 és most a 10 is. Ugyanolyan természetességgel használna KDE-t, ha nem tetszik neki az alap beállítás, majd alakítunk rajta olyan külsőt a bP-ben, amilyen tetszeni fog neki.
Ennyi tapasztalat után mik azok amelyek szerinted hiányosságai ezeknek a rendszereknek?
A Debian és a Sparky túl “szürke” volt az ízlésemnek, a Zorin és az MX túl Windowsos, a Mint kissé lassú (játékra), a Fedora és a Nobara máig tetszik, de nem tetszik a túl sűrű verzióváltás. A Garuda-val egyetlen bajom van, nem magyar.
Miért kötöttél ki végül a magyar blackPanther OS-nél, hiszen számos más rendszert használtál?
Sokat segített, hogy nemcsak a wikipedia-n találtalak meg titeket, hanem a honlap és a FB csoport is megnyerő számomra. És ott van még a YouTube csatorna, ami szintén sok még rejtett vagy ismeretlen kérdést már megválaszolt
Mitől érzed többnek a blackPanthert?
Mert egyedi és mert magyar, emellett még mindenre tényleg nagyon jó, ez az utolsó volt a fő szempont.
Mi segített hozzá a döntéshez?
A honlap, a Facebok felhasználói csoport, a Youtube csatorna összessége, és a segítség, amit kaptam a rendszer testreszabásában. Sok disztró fórumán ez azért nem általános sajnos, sok az odavakkantó, odavágó hozzászóló, mintha olyan jól állna bármelyik Linux disztró közösség, hogy érdekelt lenne az emberek Windows-ra, BSD-re vagy másra terelésében…
Tehát a közösség hozzáállása úgy érzed kiemelkedő a blackPanther OS-nél? Mert máshol mindig az ellenkezőjét állítják!
Igen, határozottan így gondolom. Méltán vagytok büszkék a bP-re, vannak akiknek ez meg nem tetszik… Emiatt a sértettség miatt egyszerű hitvitába fog bele, amiben hiába érveltek, érvelünk, nem fogja a másik fél meghallani, mert nem akarja meghallani. A ,,vádjaik” túlnyomó részében nem látom az érveket, csak az indulatot.
Eleinte egyáltalán nem értettem, kvázi belecsöppentem ebbe a lövészárokharcba, de most már szép lassan kezd összeállni a mozaik. Ennek a keserű harcnak a léte ugyan egyrészt elszomorít, ugyanakkor megerősít, hogy itt van a helyem!
Mi az amiben kiemelkedő a blackPanther OS?
A sebességben, nagyon gyorsan föláll a rendszer (nem is emlékszem, talán a Sparky indult csak el gyorsabban az ASUS-on még 4 GB RAM alatt). És örök gyerek vagyok, nekem a játék sebessége fontos (shaderek betöltése, meg maga a betöltési sebesség is). És ebben bizony nem találtam eddig párját. A Nobara és a Garuda ott vannak a sarkában, de még csak nem is szorosan. Kényelmesen vezeti a mezőnyt. Ugyan órával nem mértem, de elég jól tudok saccolni, 20 százalékot biztosan ver a Garudára, 30-at a Nobarára. A Linux Mint-nél 15 perc volt mire a Total War: Warhammer 3-nál megvolt a shaderezés, és betöltött a játék menüjébe. Ez a blackPanthernél maximum 3 perc. Szóval látványos. Ebben itt kissé elmarad a Windows 10/11-től, de ha benn vagyok a játékban, ott már gyorsabb. Pár másodperc alatt tölti be a mentett állást, ami a Windows-nak akár fél-egy perc is volt.
Azt tudod, hogy a blackPanther OS alapbeállításaitól amelyek a sebességért is felelősek eltérhetsz? Pl.: Ismered-e a rendszerben a beépített Tweaker eszközt és, hogy a számodra felesleges szolgáltatásokat bármikor leállíthatod a vezérlőközpontból, így további teljesítménynövekedést érhetsz el ezzel vagy akár az új POWER rendszermaggal?!
Ezek nekem teljesen új információk. A Tweaker meglétéről ugyan nem tudtam, de a megléte teljesen logikus, talán rossz példa, de hasonlóan a Windows-okban is turkálgattam, mit lehet lekapcsolni egy kis plussz erőforrásért.
Igen, sokan nem tudják ezeket az extra képességek, pedig útmutató is léteznek a használatukhoz, pl.:
- https://hu.blackpanther.hu/tudasbazis/rendszer-finomhangolas-sysctl-tweaks/
- https://hu.blackpanther.hu/tudasbazis/rendszerinditas-hatterfolyamatok/
Mi az amiben gyengének találod a blackpanther-t?
Nem rovom fel hibának, hogy a kizárólag Windows-ra fejlesztett szoftverek esetleg nem működnek vagy molyolni kell velük. Ez nem a blackPanther, hanem az adott program fejlesztőinek hibája. Nem tudok mondani, őszintén. Egyedi, gyors, kerek, letisztult, szép. A csoportban visszatérő probléma a Discovery, nálam eddig még azzal sem volt probléma, legalábbis működik (telepít, frissít). A Discovery keresője tényleg nem egy ász, de én is használom a Flathub-ot.
Mit javasolsz akár nekünk, akár a fejlesztőknek?
Nem tudom, ez már tényleg csak a kukacoskodás lenne. Nem a kedvencem a KDE Plasma, de semmi bajom vele, jól használható, szép. Konzervatívabb beállítású vagyok, valamennyivel (nem sokkal) jobban tetszik egy MATE vagy Xfce asztali környezet. Azt tudom, hogy ez nem ilyen egyszerű történet, bár nem vagyok fejlesztő, csak elképzelni tudom a munka nagyságát. Tehát abszolút tudok élni nélküle, csak olyanfajta cseresznye a tejszínhab tetején. Más javaslat nincsen, csak további sok erőt és kitartást tudok kívánni!
Azt tudod, hogy miért és mióta nincs több munkaasztal támogatás a blackPanther OS-ben?! Mert ugye korábban számos “más, eltérő munkaasztal volt a blackPanther OS-ben”, úgy 15 éven át.
Nem tudtam, hogy volt. A megszűnés okaira tippelni azért mernék erőforrás/létszámkorlát, a különböző asztalok java külön-külön háttérmunkákat igényel, emiatt erőforrásokat vesz el a rendszertől magától, több a hibaforrás. És még biztosan van tucatnyi indok, ami eszembe sem jutna.
Igen, röviden ez a lényeg! Akkor mutatom a releváns hivatkozást, ahol többet megtudhatsz.
Azt tudod, hogy a Plazma asztalt is beállíthatod sokkal konzervatívabb, vagy teljesen eltérő megjelenésre, mint amilyen a blackPanther OS alap munkakörnyezete? Például:
- https://www.youtube.com/watch?v=A8gd-_YFArY&t=100s
vagy: - https://www.youtube.com/watch?v=4U_AX5fskVo
Igen, tudok róla, csak még nem mélyültem eléggé el benne. A legelső telepítéskor állítgattam benne valamennyit. Úgy vagyok vele, ha az alapbeállítást rossz szóhasználattal megunom kissé, akkor elkezdek játszadozni vele.
Használod a blackPanther OS-ben elérhető kereskedelmi fejlesztésű termékeket? Például a számlázó programot.
A számlázóprogramot éppen nem (másikat sem, nem szoktam számlázni), de az irodai szoftvereket (office, printer), vlc, clam-et, böngészőt, fájlkezelőt mindet a saját logósat használom. Fel se merült bennem, hogy másikat használjam, ha már van.
Köszönöm a részletes válaszokat, további jó rendszerhasználatot kívánok!
Hozzászólások lezárva