Meet hívás és az Üzleti email: info@blackpanther.hu

Ettől minden hardver- és szoftvergyártó lába megremeghet majd!

blackPanther Projekt Általános, Cikkek, Egyéb Ettől minden hardver- és szoftvergyártó lába megremeghet majd!

Általános Cikkek Egyéb

Ettől minden hardver- és szoftvergyártó lába megremeghet majd!

Szerző: Adminisztrátor

2026-tól lép hatályba az EU 2024/2853 irányelve ami „földrengés” lehet a jelenleg is kaotikus informatikai piacon. Miért? Mert olyan felelősség terheli a gyártókat illetve egyes esetekben a forgalmazókra, amire eddig nem volt példa! Következményeként kártérítési perek armadája indulhat el a bíróságokon, amibe cégek, vállalkozások mehetnek tönkre. De nézzük tényszerűen!

A termékfelelősségről szóló irányelv biztosítja, hogy a károsultak kártérítést követelhessenek a gyártóktól, ha hibás termék okozta kárt szenvednek.

Ez az irányelv két fő elven alapul:

  • a gyártónak meg kell térítenie a hibás terméke által okozott kárt
  • a károsultnak bizonyítania kell a termék hibáját, az okozott kárt, és meg kell állapítania, hogy ez a hiba okozta a kárt

Ki jogosult kártérítésre?

Minden olyan személy, aki hibás termék által okozott kárt szenvedett (pl. a termék tulajdonosa, a közelben tartózkodó, családtag stb.), keresetet nyújthat be a nemzeti bírósághoz. Bár a termékfelelősségről szóló irányelv nem terjed ki azokra a helyzetekre, amelyekben az áldozat egy vállalat, egyes uniós országok hasonló szabályokat vezettek be a vállalatokra vonatkozóan is.

Milyen típusú károkat kell megtéríteni?

Az irányelv szabályai attól a pillanattól alkalmazandók, amikor az egyik fő kárt elszenvedték, nevezetesen:

  • halál vagy személyi sérülés, amely magában foglalja a testi és lelki sérülést is
  • vagyoni kár
  • adatmegsemmisítés vagy adatsérülés

A károsult jogosult kártérítést követelni a fő kártípusok bármelyikéért és az azokból eredő valamennyi veszteségért.

Tehát! Például egy SQL adatbázis összeomlása esetén a szoftver gyártója, az adathordozó hibája esetén a hardver gyártója perelhető! De egy Ransomware támadás esetén akár a Microsoft is perbe fogható a hibás szoftvere miatt!

Ki vonható felelősségre?

A hibás termék gyártója az az elsődleges személy, akitől a károsult kártérítést igényelhet.

Mindazonáltal számos esetben a termék gyártójának székhelye nem az EU-ban található. Míg a nem uniós székhelyű gyártó a termékfelelősségről szóló irányelv értelmében továbbra is felelős marad, az áldozat kártérítést igényelhet az EU-ban letelepedett más felelős személyekkel szemben

  • az importőr vagy a meghatalmazott képviselő
  • logisztikai szolgáltató, importőr vagy meghatalmazott képviselő hiányában

Annak érdekében, hogy megtudja, ki az uniós székhelyű felelős fél, az áldozat kérheti ezt az információt a hibás termék forgalmazójától. Uniós székhelyű felelős fél hiányában, vagy ha az információkéréstől számított egy hónapon belül nem érkezik válasz, az áldozat magától a forgalmazótól kérhet kártérítést.

Tehát! Óriási a mozgástér, mert valaki fizetni fogja a kártérítést, mert hiába gyártották Kínában a terméket, azt valaki beimportálta az országba!

Online platformok a termékfelelősségről szóló irányelv alapján

Az új szabályok egyértelművé teszik, hogy az online platformok felelősségre vonhatók, ha a hibás termék tekintetében az új irányelvben meghatározott gazdasági szereplők (azaz gyártó, importőr, meghatalmazott képviselő, logisztikai szolgáltató vagy forgalmazó) egyikeként járnak el.

Tehát! Webshop-ban vásároltál egy hibás terméket ami miatt megbénult a cég? Mondjuk egy routert ami miatt leállt a hálózat, a cég nem működött, keletkezett 10 millós károd.. 

Ez utóbbi még egy kaput nyitogat! Méghozzá azt, hogy mondjuk a Facebook-on átvernek egy termékkel, és nem azt kapod amit reklámoztak. Ebben az esetben megoszlik a felelősség!

Vélemény

Ez a direktíva nem eléggé átgondolt, a jelen formájában többet fog ártani amint amit használ. Gondoljunk csak bele, hogy egy vállalat ami kiszolgál milliókat, 5-10 károsult célkeresztjébe kerül, és egy ilyen ügy a szolgáltató csődjét is jelentheti. Vajon hány olyan gyártó, importőr, shop van, akik naponta értékesítik a hibás, rejtett hibás, félkész, gyenge minőségű termékeiket?!

Abban biztos vagyok, hogy mindenki életben már előfordult már, hogy pótolhatatlan, vagy felbecsülhetetlen értékű adatot, információt, lottó ötöst vesztett el valamilyen hiba miatt. A jövőben már lehetőség lesz arra, hogy valaki megtérítse a károkat… Persze a jog továbbra is egy nyúlós maszlag, ami pedig sok pénzbe is kerül sajnos!

Besorolva mint , , , ,

Hozzászólások lezárva

Megújult márkaoldalunk a Facebook-on! Hírekkel, értesítésekkel, különlegességekkel..

Látogatás oda

Error: Please enter a valid email address

Error: Invalid email

Error: Please enter your first name

Error: Please enter your last name

Error: Please enter a username

Error: Please enter a password

Error: Please confirm your password

Error: Password and password confirmation do not match