Sokan azt képzelik, hogy Linux-ra nem kell vírusirtó. Az éremnek két oldala van! A Windowsra írt vírusok miatt nem kell aggódnunk ez biztos, mivel teljesen más platform. A blackPanther OS tárolóiba bekerült csomagok tartalmaznak egy digitális kulcsot, amely még a telepítés előtt ellenőrzésre kerül és, ha ez eltér a gyártáskor megadottól, a rendszer nem engedélyezi a csomag telepítését. Így emiatt sem kell aggódnunk, hiszen biztonságos rendszeren dolgozhatunk, viszont aggódnunk kell magunk miatt! Te is lehetsz vírus terjesztő, hiszen a blackPanther OS-ről küldött de már korábban megfertőzött fájlok, dokumentumok lehetnek vírusosak, még ha a rendszeredre ezek nem is jelentenek veszélyt, vagy a blackPanther OS-en ezek inaktívak, a célplatfom emiatt fokozottan ki van téve a fertőzésveszélynek. De menjünk tovább!
A számítógép biztonsági rendszerében a leggyengébb láncszem az ember! Ez mindig így volt és így is lesz. A vírusok, kártevők az emberi figyelmetlenséget és trehányságot használják ki, akkor is, ha a programban egy biztonsági rés van, hiszen a programozó figyelmetlen volt éppen. És te is figyelmetlen vagy, ha ezt a sort most figyelmen kívül hagyod:
Linux-ra is van vírus! Csak egy nagyon ostoba ember gondolja, hogy az ő Linuxsza nem lesz vírusos…
Bár a fertőzési arány sokkal csekélyebb a Windows-hoz képest, de a Linux rendszerek terjedésével ez is folyamatosan növekedni fog. (Lásd: Android vírusfertőzések növekedése). A sok vírusból csak egyetlen egy kell, hogy megkeserítse az életed!
Sajnos jellemző a felhasználókra a kíváncsiság ami a figyelmetlenséggel párosul. Írjunk egy egyszerű scriptet ami feldob egy ablakot ezzel a szöveggel:
"Végre $CSALADTAGNEVE!
Neked küldtem ezt, akarod látni?"Kisbetűkkel meg írjuk oda a szöveg alá: „Ha az igent választod meghalsz”
[igen] [nem]
Az igenre kattintási arány 99%-os lesz, ez biztos.
Tehát az emberi tényező miatt javasolt egy (akár több) vírusirtó telepítése is. Azért sem árt ha van, mert átnézhetjük vele a Windows-ból/ra mozgatott állományainkat is. Meglepő eredményeket tud produkálni egy vírusmentesnek hitt Windows-os merevlemez.
Tudd: A vírusírók működése sem 100%-os!
A blackPanther Projekt számos kiberbiztonsági vizsgálatot és audit-ot végez, ahhoz, hogy a felhasználóink biztonságban legyenek! Egyedi szabályozásunknak köszönhetően az elmúlt 20 évben egyszer sem érintett bennünket olyan vírusfertőzés, vagy biztonsági incidens, ami a legnagyobb neveket mint a Debian/Ubuntu/Redhat vonalakat érintette.
Hogy védhetjük meg az adatainkat?
A kulcsszó most is mint mindig : backup (biztonsági mentés)
Legyen! Mindig, rendszeresen és nem közvetlenül és állandóan csatlakoztatva a számítógéphez! És nem utolsó sorban az odafigyelés, hogy körültekintően járunk el a PC használata közben és elolvassuk az ablakokat, üzeneteket még mielőtt „meghalsz”.
Telepíthetjük a Kaspersky vagy ClamAV, vagy akár a saját fejlesztésünkben levő AV-Hunter, vagy a más antivírus programot is.
A menüből indíthatjuk telepítés után, majd frissítsük a vírusadatbázist.
Figyelem!
A ClamAV grafikus program a tálcán indul el, ne várjunk a felbukkanó ablakra, nekünk kell megnyitni.
QuickvirScan – Víruskeresés a szervizmenüből
Van amikor nincs különösebb szükségünk különböző grafikus alkalmazásokra, de jól jönne egy gyors eszköz egy-egy elem átvizsgálására. Erre a kérdésre a blackPanther OS szervizmenüjében is kínálunk megoldást. Elég csak a vizsgálandó elemre jobb egérrel kattintani és, ha eddig még nem volt telepítve az összetevő, azt az App-Helper szolgáltatás automatikusan elvégzi helyettünk. Ezt követően már bármikor használhatjuk maja ezt a szolgáltatást is.
Elérhető vírusirtó programok
blackPanther OS-hez, mint a legtöbb operációs rendszerhez számos vírusirtó program elehető. A használatuk annak ellenére is erősen ajánlott, hogy a blackPanther OS teljes mértékben védett a Windowst támadó vírusok ellen.
A felhasználói hülyeség ellen nem létezik védelem!
Hozzászólások lezárva