(A cikk elavult! Az újabb (v18.1-től) rendszerek esetén a GPT fájlrendszer az alapértelmezett, és az UEFI rendszerű gépeken már nincs MBR, az indítást a /boot/efi partíció biztosítja)
Az MBR törlésére vagy tisztítására akkor lehet szükségünk, ha a rendszerbetöltőt nem lehet kiírni a lemez elejére. Ez lehet egy korábbi rendszerbetöltő hibája, vagy fragmentált lemezé is. A lényeg, hogy amennyiben nem lehet ide a rendszerbetöltőt (Grub) telepíteni, akkor a rendszer sem lesz indítható innen.
A Windows telepítő, egyes frissítései és az Ubuntu egyes változatai fragmentálják vagy módosítják a MBR-t, így javasolt a blackPanther OS telepítése előtt a Master Boot Record-ot törölni. Ehhez nyújt segítséget az alábbi leírás.
MBR = Master Boot Record (Csak MSDOS partíciós táblák esetén!)
Az alábbi parancsok a (Windows-os) DOS „fdisk /mbr" parancsnak felelnek meg.
MBR mérete és felépítése
Az MBR a következőképpen néz ki bájtokban:
Tehát: 446 + 64 + 2 = 512
- 446 bytes – Rendszerindító
- 64 bytes – Partíciós tábla
- 2 bytes – Aláírás.
FIGYELEM! Ezek a parancsok végleges adatvesztést okozhatnak!
Magyarázat:
- bs=446 – A /dev/zero olvasása és a /dev/sdc lemezre írja az első 446 Bájtot
Windows MBR
Az alábbi program segítséget nyújthat a Master Boot Record tisztításához: MBRFIX
Figyelem!
Amennyiben töröljük a Master Boot Record-ot és a rendszerbetöltő is itt volt, az is törlődni fog, ezért a Grub2 bootloadert újra kell telepíteni. Ehhez használhatjuk a telepítő „Recovery” menüpontját vagy a telepítőt is.
Recovery módban meg kell adni a telepítőnek a root partíciót (root=/dev/sda1 van alapból beállítva) Ha helyes ez az érték akkor a lemezről elindul telepített rendszerünk. Ezt követően futtassuk az update-grub2 parancsot, vagy válasszuk a rendszer beállításokban a „Rendszerbetöltő” menüpontot.
Hozzászólások lezárva