A nyílt forráskódú AmdGPU meghajtóprogram megjelenése kiszorította a gyártó zárt meghajtóját, ugyanis komolyabb teljesítményre képes, mint a gyári. Ezzel is megmutatkozott a nyílt forráskód valódi ereje!
Az AMD 2013-ban megszüntette az ATI kártyák zárt meghajtóinak a legyártását. Kizárólag prémium kategóriás GPU-val rendelkező eszközökhöz érhető el ilyen driver. Panasszal az AMD oldalain tudsz élni ez ellen, vagy egyszerűen ne vásárolj ilyen AMD eszközöket, ha neked nem felel meg a nyílt meghajtó által nyújtott teljesítmény. Amennyiben mégis megtetted itt tudsz tájékozódni vagy problémát jelenteni.
A nyílt forráskódú ATI/Radeon és az AmdGPU meghajtót a telepítővel szállítjuk, nem kell külön telepíteni. A rendszer automatikusan felismeri és beállítja az eszközödnek megfelelő (javasolt) videomeghajtót. Az AMDGPU meghajtó egyes eszközöknél még kísérleti szakaszban van.Hogy a te kártyádhoz használható-e, azt a meghajtómátrixból megtudhatod, ha ide kattintasz: ATI/Radeon.
Amennyiben az újabb négyteljesítményű meghajtót akarjuk beállítani, engedélyezni kell annak használatát, de ezt frissítés után automatizáljuk is.
Figyelem! Az új videoeszközökhöz mindig a legújabb ‘radeon-firmware‘ csomag javasolt, egyébként előfordulhat, hogy nem lesz grafikus felület indítás után.
Az AMD-GPU meghajtók kezelése automatikus a blackPanther OS-ben, illetve a megfelelő gyakorlattal külön testre is szabható a meghajtócsomag. Két beállítási mód is létezik!
1.) A hagyományos Rendszerbeállítások > Grafikus X szerver beállítása programmal
2.) A blackPanther OS karbantartásában levő radeon-profile tuning program telepítésével.
Az engedélyezés legegyszerűbb módja, ha telepíted a radeon-profile programcsomagot.
Shell
0
1
2
telepites radeon-profile
A profile csomagról!
A telepítésével automatikusan engedélyezi az AmdGPU meghajtó használatát.
Illetve opcionális aDRI3 engedélyezése az /etc/X11/xorg.conf.d/20-amdgpu.conf beállítófájlban. A csomag telepítéskor az /etc/modprobe.d/amdgpu.conf állományt is létrehozza, ami biztosítja az ADMGPU modul betöltését és a RADEON modulok tiltását.
A programcsomag még biztosítja /etc/X11/xorg.conf.d/20-radeon.conf beállítófájlt, ha nem az AMDGPU meghajtót akarnánk használni. Ebben az esetben viszont a 20-amdgpu.conf fájl minden sorába #-et kell rakni, és a 20-radeon.conf fájlban a kezdő kettőskereszteket törölni kell.
Figyelem! A radeon-profile programcsomag telepítése módosítja a grafikus kártya meghajtóbeállítását! Kizárólag kompatibilis AMD/ATI kártyákhoz telepítsd.
Ha valamit elnéztél, egyszerűen távolítsd el a csomagot:
A videóteljesítmény növelése lehetővé vált már a 4.17-es kerneltől. Amennyiben használni akarjuk ezt a lehetőséget, az alábbi kernel paraméterrel kell indítani a gépet:
Shell
0
1
2
amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff
Kézi beállítások, hibakeresés
Shell
0
1
2
listaz hw|grepVGA
A gcn 1.1 architekturától lehet használni ezeket a beállításokat.
Ha kézi beállítást, tesztelést végzünk, célszerű a Grub indítási szakaszban paraméterezni és betölteni a modulokat. A következő értékekkel kell kiegészíteni az initrd sort:
Mindenképp szükséges a amdgpu.ppfeaturemask=0xffffffff kernel paraméter!
Az amdgpu driver létrehozza a szükséges fájlokat a tuninghoz, de csak abban az esetben, ha a kártya rendesen támogatott. A „Souther islaND (SI)” teljesen nem támogatott így nem minden állomány jön létre ennél az eszköznél.
Figyelem! Amennyiben a gépben több GPU van, a card0 érték a kártyák számával növekedni fog, tehát card1, card2-re! Ellenőrizzük, hogy melyik eszköz az AMDGPU eszköz!
Olvassuk ki a kártya valódi útvonalát így:
Shell
0
1
2
readlink-f/sys/class/drm/card0/device
Ellenőrizzük a kapott értéket és az eredeti eszközt, egyeznie kell:
7 profil van a gpu-ra! Például a 7-es a csúcs járatás, 1360MHz-en megy a GPU, 1150Mv a tápfeszültség 2 profil van a memóriára! Például a 2-es a csúcs járatás, 1750Mhz-en megy a memória 950Mv tápfeszültséggel.
Ha a legmagasabbat választjuk (7), automata módban azt fogja használni csúcsra járatáskor,
tehát it megadjuk, hogy 1450MHz legyen a maximum, a memóriáé 2065, a power-t nem használjuk most.
Ha jól dolgoztunk, akkor a radeon-profile manual overclocking-jára kapcsolva, aktiválhatjuk az értéket állandóra is.
Ugyanígy átihatjuk bármelyik másik paramétert, sőt down-clockolhatjuk (teljesítménycsökkentés) is a kártyát.
Grafikus kiegészítő
A hőmérséklet, egyéb információkhoz (esetleges frekvencia állításokhoz) a radeon-profile még ajánlott .
Telepités után automatikusan engedélyezésre kerül a radeon-profile daemon inditása is, így ellenőrizhetjük:
Shell
0
1
2
szolgaltatasok radeon-profile-daemon allapot
Amennyiben szükség van rá, be el is indíthatjuk a teljes PC újraindítás nélkül:
Shell
0
1
2
szolgaltatasok radeon-profile-daemon ujrainditas
A tartalom összeállításában és a grafikus tesztekben Batki Zsolt működött közre, köszönjük!
Hozzászólások lezárva