Sok embernek teljesen értelmetlen ez a fogalom, holott amikor PC (vagy telefon) előtt ül, folyamatosan látja, mégse tudja mi az. Az ilyen alapvető hiányosságokból aztán képes óriásira nőni a tehetetlenség, csalódottság. És most nem egy blackPanther specifikus dologról beszélünk, hiszen minden rendszerben megtalálható a rendszertálca, melyet még system tray, vagy systray néven is ismerhetük még.
De mi is a Rendszertálca/Paneltálca?!
Általában a munkaasztal valamelyik tálcáján (sarkában) található általában az óra mellett alul, Mac OSX rendszeren felül. A Linux alapú rendszerben lehet bárhol, ha van! Miniatűr ikonokat tartalmaz a rendszerfunkciók, például fax, nyomtató, modem, hangerő stb. gyors elérését, háttérfolyamatok futtatási állapotát mutatja, és kezelését teszi lehetővé. Egy tálcaelem részleteinek és vezérlőinek megtekintéséhez, eléréséhez kattints a bal vagy jobb gombbal egy ikonra, és láthatjuk az addott programikon elérhető képességeit. Általában mindkét kattintás más-más funkciókat biztosít!
Rendszertálca a blackPanther OS-ben
Más rendszerektől eltérően a rendszertálca a blackPanther OS-ben is megtalálható Plazma asztal egyik felületi eleme, pontosabban egy widget (applet) a panelen (ami egyébként szinten egy widget). A funkciója ugyanaz mint a Windows, Mac, stb. operációs rendszerek esetében, csak itt sokkal több lehetőséget kapunk. Ezáltal más gondolkodást is igényel.
Fontos!! Különbséget kell tennünk a widgetek között, és meg kell értenünk, hogy a Plazma asztal reszponzív widgetek összessége. A tálcán létrehozott elemek is mind-mind külön Widgetek. Ebben az esetben a tálcára gondoljunk úgy, hogy egy csoport alapja, a ráhelyezett elemeket együtt mozgathatjuk, de külön, külön beállíthatjuk őket!
Paneltálcán induló alkalmazások
Egy indítóikonra mikor kattintunk, nem minden alklamazás indul el hatalmas főablakkal, mint mondjuk egy Webböngésző. Erre utaltam a cikk elején, ha nem értjük a paneltálca fogalmát, azt is gondolhatjuk, hogy egysuerű egy program hibás, vagy nem indul, miközben a paneltálcára rejtve már fut. Egy ilyen alkalmazást a fenti képen is megjelenítettünk (flameshot), de a ClamAV-Gui, vagy a Viber, stb. is hasonlóan viselkedik. Szó mi szó, ismerd meg a paneltálcát is, és gondolkodj mérgelődés helyett.
Paneltálca a mindennapokban
A videó pár alapműveletet és lehetőséget mutat be, hogy hogyan kell (lehet) használni a paneltálcát és, hogy megértsük a widgetek működését, melyeket a paneltálcára is helyezhetünk, vagy ott megjeleníthetünk.
Hozzászólások lezárva