“Ez úgy történt, hogy 2008 környékén bőszen gépeltem a különböző utasításokat egy konzolba, mikor a majd 10 éves lányom oda jött hozzám és azt kérdezte, hogy apu mit csinálsz? – Másolok meg törlöm a feleslges dolgokat (cp -rf , mv -f , rm -rf parancsokat láthatta).. Erre megkérdezi tőlem, hogy: apa miért kell ennyi értelmetlen dolgot beírni oda és miért nem lehet azt, hogy másolás, törlés, mozgatás ?! Akartam válaszolni, hogy miért de nem lett volna értelme, ugyanis igaza volt! Miért ne lehetne?! Már, hogy ne lehetne, hiszen az lesz a rendszerben megvalósítva amit én megcsinálok…. így aztán lett benne egy magyarul is értő utasításkészlet”
A blackPanther OS egy folyamatosan bővülő magyar utasításkészlettel (parancsokkal) rendelkezik.
Alapvető tények, mert jellemzően nem tudja senki, hogy:
- a honosított parancsok, nem mások helyett, hanem a hagyományos Unix/Linux parancsok mellett érhetőek el
- nem kötelező őket használni
- minden magyar parancsnak van angol és német megfelelője is
- a honosított parancsok nem alias-ok
- minden parancs önálló súgóval (help) rendelkezik
- minden parancs tovább paraméterezhető
- támogatják a bash_completion használatát
- számuk folyamatosan növekszik a felmerülő igények szerint
- több parancsnak van grafikus megfelelője is, pl.: ‘telepites gimp’ konzolon és grafikus felületen is azonos műveltet végez!
Ennek az aktuális listáját az alábbi utasítás begépelésével kaphatjuk meg (a leütendő billentyűt így jelöljük [billentyű]):
0 1 2 | parancsok[enter] |
A magyar parancskészlet összetett műveletek elvégzésére képes! A szöjslges parancsok támogatják a tartalomkiegészítést (‘bash_completion’ ) is.
Példa a használatra:
0 1 2 3 | # gépeld be a parancsot, pl, telepites és valamilyen csomagnév kezdőbetűit majd nyomd meg a tabulátort telepites fire[TABULATOR] |
Magyarul is elérhető, leegyszerűsített parancsok listája
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 | 1. beallitas ( a rendszer beállítása parancssorból ) 2. becsomagolas ( egy fájl(ok) mappa(ák) becsomagolása ) 3. csomaginfo ( egy csomag adatainak megjelenítése ) 4. csomagfajlkereses ( egy fájl keresése, hogy melyik csomaghoz tartozik ) 5. csomagkereses ( egy rpm csomag keresése ) 6. csomagkeszito ( egy rpm csomag létrehozása ) 7. eltavolitas ( egy programcsomag eltávolítása a rendszerből ) 8. forrasfelvetel ( csomagtelepítő-forrás hozzáadása ) 9. frissites ( csomagok vagy csomagtároló frissítése ) 10. hibanaplo ( hibanapló megjelenítése ) 11. jogosultsagok ( vagy jogok - fájlok, mappák jogainak változtatása) 12. kicsomagolas ( tar, bz2, gz archívumok kibontása ) 13. klonozas ( fizikai adattárolók klónozása, képfájl létrehozása ) 14. leallitas ( a számítógép leállítása) 15. listaz ( fájlok/mappák listázása) 16. masolas ( fájl(ok) másolása egyik pontból a másikra ) 17. mozgatas ( fájl(ok) mozgatása egyik pontból a másikra ) 18. netsebessseg ( internetkapcsolatunk sebességtesztje ) 19. parancsok ( ez az ablak ) 20. rendszergazda ( váltás adminisztrátori jogokra, olyan mint a rootmod parancs ) 21. rendszernaplo ( hibakeresés, rendszerellenőrzés a rendszernapló mutatása ) 22. regiprogramjaim ( saját programlista áthelyezése, visszatelepítése ) 23. tulajdonos ( vagy tulaj - fájlok vagy mappa tulajdonos beállítása ) 24. szolgaltatasok ( rendszer-szolgáltatások indítása, leállítása ) 25. telepites ( egy programcsomag telepítése, meghajtóról vagy csomagtárolóból ) 26. torles ( egy fájl vagy könyvtár törlése ) 27. ujrainditas ( a számítógép újraindítása ) Egyes parancsok használatáról további segítséget kaphat ha --segits kapcsolóval futtatja! Például: frissites --segits vagy: listaz eszkozok --segits |
A magyar nyelv változatos helyesírása és azokból eredő helyesírási hibák elkerülése miatt a parancsokban nem használunk ékezeteket!
Ha valaki azt állítja, hogy ezeknek a parancsoknak bármilyen köze van az ‘alias’-hoz, tudni fogod, hogy egy korlátolt, Ubuntu-agymosott retardált, vagy újabban pár degenerált LinuxMint katona…;-) Münchausen-báró mesélt hasonlókat… De kérdezd meg sz észlényeket, hogy “minek az aliasa”?! Mert akkor biztos meg tudja mondani is!
0 1 2 3 4 5 6 | #Nézd meg magad! FIND_CMD="telepites" && file $(which doit_$(echo $FIND_CMD).bin) | | cut -d: -f2 #az eredménye: telepites: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib64/ld-linux-x86-64.so.2, BuildID[sha1]=4d98455795d08138b13e267b6dec0d0b2 d066195, for GNU/Linux 3.2.0, stripped |
Ezek a magyar parancsok úgynevezett C-bináris wrapperek, amelyek bonyolultabb rendszer-műveleteket hajtanak végre egy egyszerű futtatással!
Hasonló program a rendszerben a ‘systemctl’ ami a *.service fájlban definiált bonyolultabb folyamatot vezérli egyszerű, például a ‘start’ utasítás megadásakor…
A magyar parancsokhoz magyar súgó is tartozik amit a ‘– – segits’ kapcsoló hozzáadásával kérhetünk le, például így:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 | telepites --segits[enter] Ez egy ügyes program blackPanther OS-hez. Ha futtatod ezt a programot akkor automatikusan kiválasztja a telepítőmotort a csomagtelepítéshez. Jelenleg a következő motorokat támogatja : rpm|dnf|urpmi|yum|smart|apt-rpm|packagekit Ilyen könnyű használni: Hagyományos telepítési minta : telepites csomagneve (vagy csomagneve-verzió-kiadás) vagy (haladó felhasználóknak) További telepítési minta: telepites csomagneve --engine=rpm Üdvözlettel: Barcza Károly kbarcza@blackpanther.hu - www.blackpantheros.eu /Ezt a feature ötletet köszönöm a 10 éves lányomnak!/ |
A blackPanther biztonsági okokból, és nem utolsó sorban azért, mert semmi értelme, egyszerűen nem használ sudo
-t!
Azok a programok amelyeknek szüksége van hitelesítésre, kérni fogják a felhasználói hitelesítést! Amennyiben rendszergazdai műveletet akarsz csinálni, használhatsz magyar parancsot is.
A “sudo” helyett:
0 1 2 3 4 | rendszergazda #vagy, ha angolul szeretnéd rootmod |
Hogy megértsd, hogy működik a egy magyar logika, elmebeteg sudózás és kilométer hosszú utasítások gépelése nélkül nélkül, akkor csak nézd meg a funkciómátrixot ebben a cikkben:
Bemutató videó a magyar parancsok működésről
Anyanyelvű parancsok használata ennél egyszerűbb és érthetőbb talán már nem lehet…
Javasolt
A programok telepítéséhez és gyors kereséséhez nézd meg a “Alkalmazások és új programok telepítése” szócikket itt a tudásbázisban!
Hozzászólások lezárva