Az automatikus kétoldalas nyomtatás (duplex/two side/backside printing) természetesen csak akkor lehetséges, ha nyomtató rendelkezik ilyen funkcióval és lapfordító kiegészítéssel (duplexer). Ez a technológia nem tartozik a standard funkciók közé és ezért nem minden nyomtató kínál kétoldalas nyomtatást. Jó hír, hogy egyes nyomtatók esetén utólag is beszerezhető a lapfordító kiegészítő. Persze az úgynevezett simplex, vagy egyoldalas nyomtatókkal is volt lehetőség a papír mindkét oldalára nyomtatni, ez azonban a felhasználó részéről komoly odafigyelést igényelt, mert a papírt kézzel kellett megfordítani.
Ha viszont szeretne mindkét oldalra nyomtatni, több lehetőség is kínálkozik. A piacon találhat automatikus kétoldalas nyomtatást kínáló berendezéseket vagy manuális kétoldalas nyomtatással ellátott nyomtatókat.
Milyen előnyökkel jár a kétoldalas nyomtatás
A duplex nyomtatás jelentősen csökkenti a papírköltségeket, megszünteti a papírpazarlást és végül nemcsak pénzt takarít meg, hanem a természeti erőforrásokat is kíméli. A toner vagy tintapatron fogyasztás kétoldalas nyomtatás esetén ugyan nem változik, de ebben az irányban is tehet hatékony lépéseket. Például a duplex nyomtatás után gyártott tonerek vagy tintapatronok kombinációjával egészen 50 %-os nyomtatási költségmegtakarítást eredményezhet.
Nem elég a lapfordító
Ahhoz, hogy a duplexer működjön a nyomtató meghajtóprogramjának is támogatnia kell a kétoldalas nyomtatást. Persze a blackPanther OS számos előnyei között ott van az, hogy szabadon módosíthatjuk forrás szinten a rendszerkomponenseket, így a meghajtóprogramokat is.
Példa:
A HP7610.ppd meghajtója nem támogatta eredetileg a duplex nyomtatást, mi hozzáadtuk ezt az opciót, így:
A szerkesztett HP7610.ppd fájlt saját meghajtóként adjuk hozzá a beállítóvarázslóval,
vagy kézzel másoljuk be a /etc/cups/ppd
mappába, arra a névre ahogy beállítottuk a nyomtatót. Ezt az alábbi paranccsal ellenőrizhetjük
0 1 2 | cat /etc/cups/printers.conf | grep "Printer " |
Hozzászólások lezárva