A blackPanther OS-ben pár éve már nem a Firefox/Thunderbird az alapértelmezett böngésző, és levelező program. Az oka az volt a leváltásuknak, hogy lassúságuk miatt rontották a felhasználói élményt, a Gtk függőségei miatt óriási helyet foglalt, a Gtk3-ra váltással a felület kevésbé volt egységesíthető a KDE/Plasma vonallal, majd jöttek a Google által preferált technológiák és kiegészítések. De nem dobtuk ki őket, így ha valaki erre a böngészőre, levelezőre vágyik, telepítheti őket az App-Helper segítségével.
A 16.2SE frissítése és az azt követő újabb verziókban is alapértelmezetten a programmal együtt telepítésre kerülnek a nyelvi állományok.
A nyelvi fájlok alapértelmezetten települnek, de egyes esetekben a telepítés befejezése előtt megkérdezheti a programtelepítő, hogy melyik nyelvet szeretnéd, hogy telepítse. Ha ezt a lépést kihagyjuk, akkor elképzelhető, hogy nem magyarul jelenik meg a böngésződ. De nincs semmi gond, könnyedén hozzáadhatod utólag is.
Egyes esetekben a Firefox biztonsági szintjének megtartása miatt, nem aktiváljuk a csomagból telepített kiegészítőket, hanem azokat telepítés után engedélyezni kell. Amennyiben a telepített program nem veszi fel a nyelvi környezetet, például a magyart, akkor a magyar nyelvi csomagot külön kell telepíteni, engedélyezni.
Telepítsük a Firefox-ot és a magyar (vagy egyéb) nyelvi csomagot a menüből indított App-Helper segítségével.
Vagy konzolból:
0 1 2 | telepites firefox firefox-hu |
Értelemszerűen a Thunderbird esetében az alábbi kiegészítőt kell telepíteni:
0 1 2 | telepites thunderbird thunderbird-hu |
Firefox esetében
Telepítés után indítsuk el, majd engedélyezzük a magyar nyelvet az alábbi három lépéssel:
Hibaelhárítás
A programok honosítását mi is végezzük már több mint egy évtizede. Egyes verziók mellé már nem biztos, hogy jók a nyelvi állományok amelyeket korábban honosítottunk, de a felfedezett csomagkezelő probléma miatt van, hogy a nyelvi fájlok amelyek az RPM csomagunk “Suggests:” bejegyzéséhez tartoznak, nem kerülnek telepítésre. Így a telepítés után a programunk nem biztos, hogy anyanyelvünkön fog megjelenni, ezért tegyük az alábbi lépéseket:
A nyelvi fájl létezésének ellenőrzése
0 1 2 | $ csomagkereses thunderbird |
Ha túl sok eredményt kapunk és nem látjuk át a találatokat, akkor szűkíthetjük is, így:
0 1 2 3 | $ csomagkereses thunderbird | grep "\-hu" $ thunderbird-hu-45.8.0-1bP.noarch |
Természtesen ha az Office alkalmazáshoz keresünk nyelvi állományt akkor a thunderbird szót cseréljük az alkalmazás (ebben az esetben az “Office”) nevére.
Ha megtaláltuk a nyelvi állományt, csak telepítsük fel és indítsuk úja a programot.
0 1 2 | telepites thunderbird-hu |
Egyes alkalmazásoknál előfordulhat, hogy ki kell választani az új nyelvet a program beállításaiban.
Nem létezik nyelvi csomag a tárolóban
Ha nem találunk megfelelő nyelvi csomagot akkor győződjünk meg arról, hogy az adott alkalmazás rendelkezik-e honosítási támogatással. Ehhez fel kell keresnünk a szoftver honlapját, vagy közösségét.
Létezik nyelvi támogatás, de nincs az anyanyelvemre fordítva
Ebben az esetben itt a lehetőség, hogy kivedd a részed a közösségi munkából és kapcsolódj a szoftver fordítási projektjéhez. Nagyon nagy türelmet és rettentően sok időt igényel. A legtöbben egyetlen programot sem fejeznek be soha, mert idegőrlő és hálátlan feladat. Soha senki nem fogja észrevenni és megköszönni sem.
Hozzászólások lezárva