Alkalmazások eltávolítása, karbantartás
Az új és Windows-hoz szokott felhasználókra jellemző, hogy mindenre kattintanak amire csak lehet, bármit telepítenek amire az van írva, hogy “telepíthető”. Mire eljutnak oda, hogy a rendszert belakják rájönnek, hogy a programok 90%-a teljesen felesleges számukra és csak a helyet foglalja. Ekkor indul be a “System Cleaner” fokozat náluk 😉 (igen, valóban vicces, de általános jelenségről van szó…).
Nem! Nem fogja magától leszedni és tönkre tenni a rendszert, te fogod ezt elkövetni a figyelmetlenséggel…
Az alkalmazásokat kezelhetjük grafikusan szoftverközpontokból (discover*, synaptic(-), rpmanager, rpmdrake, gnome-software, stb.) vagy az ‘eltavolitas
‘ parancsra egyaránt.

Az app-helper 2.0 verziótól elérhetővé vált a grafikus asztali alkalmazások közvetlen eltávolítása. Ehhez nem kell mást tennünk, mint az alkalmazás ikonjára jobb egérrel kattintani és az “Alkalmazás eltávolítása” menüpontot választani. Az app-helper törlésével ez a funkció “elveszik”, annak újratelepítéséig.
A csillaggal (*) jelölt alkalmazás a javasolt, vagy előre beépített program. Minden egyéb példa vagy opcionális szoftvert takar.
A (-) jellel ellátott tartalom hivatkozás más rendszerekben használatos szoftverekre, folyamatokra, a blackPanther OS mellőzi ezeket, mert valamilyen oknál fogva, nem feleltek meg az elvárásainknak.
Akkor most nézzük az alapokat!
A blackPanther OS-en úgynevezett megosztott alkalmazás összetevők (shared library) biztosítják azt, hogy a telepített rendszer mérete, az alkalmazások telepítése után ne legyen olyan monumentális mint a Microsoft termékek esetében. Ezért sem mindegy mire mondjuk majd azt a rendszernek, hogy távolítsa el. Minden esetben javasolt a körültekintő eltávolítás, melyet leegyszerűsítettünk a legegyszerűbb folyamatra.
Nézd meg az eltávolítási folyamat egyszerűségét.
1.) Leegyszerűsített eltávolítás
Üres munkaasztalon egyszerűen kezdj el gépelni (az első karakter leütésekor megjelenik a krunner), hogy: eltavolitas
majd szóköz után add meg a program nevét, például: firefox
2.) Egy program eltávolítása a menüből
3.) Eltávolítás parancssorból:
0 1 2 |
eltavolitas PROGRAMNEVE |
Amennyiben nem ismerjük a program pontos nevét, használhatjuk a bash-completion-t is!
0 1 2 3 4 |
eltavolitas chromi[TABULATOR] # listázni fogja az összes telepített programot amiben szerepel a 'chromi' szó chromium-browser chromium-browser-stable chromium-widevine-plugin |
Nézd meg az alábbi videón a telepítési folyamat egyszerűségét.
Gyakorlott felhasználóknak
- Menü tisztítása
Ha már belaktad a rendszert vagy zavaróak az AppHelper elemek a menüben, akkor a menüt ki tudod “tisztítani”, hogy csak azok az alklamazások maradjanak benne, amelyek ténylegesen telepítve vannak. Ehhez nem kell mást tenned mint a “Menü tisztítása” gombra kell kattintanod az “Alkalmazás Segítő” (AppHelper) főablakán.
- Visszaállítás
Ha később úgy döntesz, hogy újra megnézed milyen elemek kerültek a tárolóba amit neked is javaslunk, csak elindítod újra és válaszd az “Elemek újraépítése” gombot.
Hozzászólások lezárva