Vannak olyan alapfogalmak melyek ismerete, azok funkciója és fontossága nékülüzhetetlen. Az egyik ilyen fogalom az „út”, „útvonal”, „elérési út”, egy szóval: PATH. Az útvonal (PATH) értése nélkül bármilyen számítógépes rendszer használata totózáson alapul és nem tudatos. Viszont enélkül a felmerülő legalapvetőbb problémákat sem tudod megoldani, mert nem fogod érteni, hogy egy állományt, hogy érsz el…
Lássunk egy alapvető példát a mindennapokból
Az elérési út hétköznapi magyarázata, egy futtatható program esetében:
Van egy kocsink a garázsban, a kocsi motorja legyen a futtatható állomány, és mikor elindítjuk akkor „fut” a program, pl.: Firefox. Mi a nappaliban állunk és ahhoz, hogy a kocsit elindítsuk, el kell mennünk a garázsba, be kell ülnünk, kulcsot el kell fordítanunk, hogy indítsunk. Ehhez az alábbi útvonalat kell megtennünk, hogy beülhessünk:
0 1 2 | /ház/nappali/folyosó/lépcső/garázs/ |
Ahhoz, hogy egy mappába lépjünk, pont ezt kell tennünk: /ház/sajátkönyvtár/főmappa/almappa
A tényleges gyakorlatban egy útvonal így néz ki: /home/felhasználó_saját_könyvtára/valamilyen_mappa
Amennyiben kihagyunk egy lépést is, nem érünk el a „kocsiig” se, tehát a pontosság nélkülözhetetlen alapvető szabály. Se szóköz, se plusz, se érvénytelen karakter nem lehet az útvonalon, ahogy a padláson keresztül se juthatunk a garázsba.
Felhasználók saját mappáinak útvonala
- Windows alatt 〉〉 C:\Users\felhasználónév
- blackPanther OS alatt 〉〉 /home/felhasználónév
Tehát, Laci felhasználóneve legyen „laci”, akkor az ő felhasználó mappájának útvonala:
0 1 2 3 | Windows alatt: C:\Users\laci blackPanther OS /home/laci |
Lacinak van egy Dokumentumok mappája, amiben van egy dokumentum, a neve: végrendelet.odt, ennek az útvonala:
0 1 2 3 | Windows alatt: C:\Users\laci\Dokumentumok\végrendelet.odt blackPanther OS /home/laci/Dokumentumok/végrendelet.odt |
A rendszerben található futtatható programok szabványos, állandó útvonalai
Ezeket az állandó útvonalakat nem lehet módosítani, szükséges a rendszer működéséhez, de ki lehet egészíteni!
0 1 2 | /bin:/usr/bin:/usr/sbin |
Ezen az útvonalon található program, mondjuk a gimp (/usr/bin/gimp), bárhonnan futtaható a rendszerből. Ez azt jelenti, hogy bárhol adjuk ki a „gimp” parancsot, a program indulni fog. Olyan programok esetén, amelyek nincsenek telepítve, és a program futtatható állománya nincs benne a rendszer szabványos útvonalaiban, közvetlen útvonalat kell megadnunk a futtatáshoz.
Közvetlen útvonal megadása
Tételezzük fel, hogy Laci letöltötte a Firefox csomagot a Mozilla oldaláról, az állomány a „Letöltések” mappába került (/home/laci/Letöltések), és kicsomagoltuk (kitömörítettük) helyben, tehát kaptunk egy új mappát (/home/laci/Letöltések/firefox-201-x86_64) „firefox-xy” névvel, és ebből akarjuk futtatni a „Firefox” binary-t, ami például a Windows esetében „Firefox.exe” lenne.
Akkor parancssorban így futtatjuk:
0 1 2 3 | Windows: C:\Users\Letöltések\firefox-201-x86_64\Firefox.exe blackPanther OS: /home/laci/Letöltések/firefox-201-x86_64/Firefox |
Fájlkezelőből pedig így…
Egy mappába lépéshez vagy egy állomány olvasásához, futtatásához, a művelet elvégzéséhez szükséges jogosultsággal kell rendelkezünk!
Egyéni útvonal hozzáadása a „rendszer útvonalához”
Olvasd el a kézikönyvet!
Hozzászólások lezárva