Ezt a cikket némi magyarázattal kell kezdenem, mert számos tévhit kering a rendszerek, szoftverek kompatibilitásával kapcsolatban. A kompatibilitási tényezőt mindig az operációs rendszer határozza meg és nem a szoftver. Tehát egy adott szoftvernek az operációs rendszerrel kell kompatibilisnek lennie, és nem pedig fordítva mint ahogy sokan gondolják. A konklúzió az, hogy nem a blackPanther OS-nek kell kompatibilisnek lennie egy-egy alkalmazással – több esetben felmerülő kérés, hogy a megszokott Windows alkalmazás fut-e ezen a rendszeren -, hanem a kiválasztott alkalmazásnak kell támogatnia ezt a platformot és környezetet.
Jelen esetben a blackPanther OS az alapértelmezett operációs rendszerünk amellyel kapcsolatban megvilágítjuk, hogy melyek azok a programok, hardverek amelyek kompatibilisek a rendszerrel. Viszont tartsd szem előtt, ha neked a kedvenced például a Edge-böngésző, akkor neked nem a magyar blackPanther OS-re, hanem az amerikai Windows-ra van szükséged, mert az Edge egy Microsoft termék.
A blackPanther OS nem egy „más nevű” Windows!
Ide kattintva tájékozódhatsz arról, hogy mi is az az alternatív operációs rendszer, és itt találjuk a „Rendszerkövetelmények” tájékoztató oldalt a tudásbázisunkban.
A blackPanther OS és az Android azonos alapokon nyugszik. Mi a lényeges eltérés a két rendszer felhasználása tekintetében? Az Android „alatt” levő hardver (készülék) egy-egy adott eszközkonfigurációhoz készül, a blackPanther OS alatt futó rendszermag, millió hardverkonfigurációval kell, hogy kompatibilis legyen.
Hardverek
- Minden olyan hardver, amelyhez a gyártó nem, de közösségi, nyílt forrású fejlesztésnek köszönhetően támogatást kap, kompatibilis a blackPanther OS-el.
- Minden olyan hardver, amely a gyártója által natív Linux-kernel támogatással rendelkezik, kompatibilis a blackPanther OS-el is.
- Minden olyan hardver, ami a fenti egyik csoportba sem sorolható, de behelyettesíthető más termék meghajtóprogramjával, kompatibilis a blackPanther OS-el
- Táblagép funkcióval ellátott hordozható számítógép kompatibilitás is elérhető
- Ezen túl már nem kompatibilis, a gyártó által érdektelenségből nem fejlesztett – támogatáson kívüli – inkompatibilis hardverről beszélünk.
Szoftverek
- A blackPanther OS szoftvertárolójában található 30.000+ RPM*-programcsomaggal 100%-ig natívan futtatható, kompatibilis szoftver
- Harmadik fél, vagy általunk legyártott AppImage* csomagok 100%-a kompatibilis, natívan futtatható szoftverek
- Harmadik fél, vagy általunk legyártott Flatpak* csomagok 100%-a kompatibilis, natívan futtatható szoftverek
- Harmadik fél által gyártott Snap csomagok 100%-a kompatibilis, natívan futtatható szoftverek
- Egyes szoftvergyártók által előállított „Portable” (hordozható) 100%-ig kompatibilis, natívan futtatható szoftverek.
- Egyes MacOS DMG vagy PKG formátumú szoftverek is futtathatóak 2020-tól!
- Egyes Android APK alkalmazások is futtathatóak 2020-tól! (Videó)
- Emulátor vagy Wine segítségével futtatott, nem natív támogatású Microsoft Windows 64bites szoftverek is futtathatóak (nem javasolt)
- Virtualizált környezetben futtatható alkalmazások
- Ezen túl már, nem kompatibilis, esetenként platform-függő szoftverekről beszélhetünk
A csillaggal jelölés (*): platformazonos, tehát 32 vagy 64 bites glibc, és kompatibilis kernel szükséges
Formátumok
A blackPanther OS mint a Linux-disztribúciók általában sokkal több formátumot, kiterjesztést támogatnak mint a Microsoft rendszerek, hiszen itt a cél a nyílt szabványok előtérbe helyezése, és nem a felhasználók, felhasználhatóság korlátozása. A blackPanther OS-ben számos más rendszerben létrehozott állománnyal – dokumentum, képek, fájlok – dolgozhatunk, és mindezt bármilyen különleges tudás vagy képzettség, utólagos telepítés nélkül megtehetjük.
A különbségekről és hasonlóságokról ebben a cikkben írtunk még
Összehasonlításképp egy egyszerű fájlrendszer példával próbálom érzékeltetni, a teljesség igénye nélkül:
- A Microsoft Windows által támogatott fájlrendszerek: Fat1x/32, NTFS
- A blackPanther OS /GNU-Linux által támogatott fájlrendszerek: Fat1x/32, NTFS, JFS, Ext/2/3/4, HFS, ReiserFS/4, UFS, XFS, ZFS, …..
Fájlrendszerekkel kapcsolatos pontosabb részletek a Wikipédián, a kompatibilitással kapcsolatban pedig a kézikönyvben találhatunk útmutatásokat. Ha még bármilyen kérdés felmerül javasoljuk keresd fel a tudásbázist, vagy a felhasználói csoportot a Facebook-on.
Hozzászólások lezárva